Budowa ogrodzenia misji Ngaoundaye (03/SMADP)

Projekt: s. Renata Grzegorczyk, Zgromadzenie Sióstr Służebnic Matki Dobrego Pasterza
Misja: Ngaoundaye/RCA
Kwota projektu: 2 220 €

20,00 

Kontynuuj →

Opis

Budowa ogrodzenia misji Ngaoundaye. Skutki konfliktu wojennego, który rozpoczął się na początku 2013 r. odczuliśmy dotkliwie także w naszym mieście. Problem ten powtórzył się 15.06.2016 roku, kiedy to rebelianci Seleka przeskoczyli ogrodzenie naszej misji, kopniakiem wyważyli drzwi i dostali się do naszego domu. Na szczęście nie było tam nikogo, wszyscy wcześniej schronili się na misji ojców Kapucynów. Dlatego też wykonanie ogrodzenia wokół naszej misji jest w tej sytuacji niezbędne.

Na misji Ngaoundaye pracujemy od stycznia 2012 roku. Położona jet na zachodzie kraju. Graniczny z Czadem, Sudanem, Republiką Demokratyczną Konga i Kamerunem. Ze względu na swoje położenie i klimat (górzysty i zalesiony), jest miejscem schronienia dla rebeliantów i przez cały czas jest uważany przez rząd Francuski za Czerwoną Strefę – zagrożenia. Misja Sióstr jest ogrodzona siatką, która jest mocno zniszczona, podparta kołkami i nie daje zabezpieczenia przed rebeliantami, złodziejami, a także przed ucieczką psów, które stróżują przy misji. Dotkliwie oduczyliśmy to podczas ostatnich rebelii, gdzie jedynym wyjściem było schronienie w buszu.

W czerwcu tego roku rebelianci po raz kolejny siłą wdarli się do naszego domu. Nie było to zbyt trudne, ponieważ ogrodzenie praktycznie nie spełnia swojej roli, nie ma krat w oknach , drzwi też nie są dobrze zabezpieczone. Na szczęście nikogo nie było w tym czasie w domu, wszyscy schronili się poza misją. Sąsiaduje z nami wspólnota Braci Kapucynów, którzy nauczeni sytuacjami jakie zachodziły w czasie ostatnich rebelii w RŚA, wokół swojej misji wybudowali wielki mur, dzięki czemu znaleźli tam schronienie także uchodźcy.

W obecnej sytuacji wybudowanie muru wokół naszej misji jest konieczne, jeżeli chcemy nadal tam mieszkać nie narażając swojego życia. Prace budowlane należy rozpocząć obecnie, kiedy pada deszcz i ziemia jest wilgotna. Jest to jednak bardzo kosztowne przedsięwzięcie, na które nas, w obecnej sytuacji nie stać. Potrzebujemy, np. około 8 tysięcy cegieł, 460 worków cementu, nie licząc pracy i pozostałych narzędzi. Mamy do utrzymania także szkołę podstawową, zawodową, dzieci niedożywione, sieroty i niewidomych. Obecnie rozpoczęły się prace przygotowawcze. Kopany jest rów pod fundament ogrodzenia. Praca ta będzie stanowiła wkład własny
Z całego serca prosimy o pomoc, dziękujemy i modlimy się za Was.

S. Renata Grzegorczyk, Zgromadzenie Sióstr Służebnic Matki Dobrego Pasterza

Kosztorys projektu:

Cegły – 520 000 cfa
Cement – 414 000 cfa
Piasek (cukierki, ciastka, napoje) – 455 000 cfa
Transport – 297 000 cfa
Praca – 4 450 000 cfa
Narzędzia ( druty, szpadle, itp.) – 650 000 cfa
Kamienie – 340 000 cfa
Razem –  7 126 000 cfa
Koszt pomocy 2 220 €

Budowa ogrodzenia misji Ngaoundaye

Budowa ogrodzenia misji Ngaoundaye

Stowarzyszenie Ruchu Maitri przeznacza do 10% otrzymanych środków na koszty funkcjonowania biura i pozyskiwanie funduszy pomocowych.