Zakup leków dla chorych na epilepsję w misji Bouar (05/SMADP)

Projekt: s. Eliza Michalak, Zgromadzenie Służebnic Matki Dobrego Pasterza
Misja: Bouar, Republika Centralnej Afryki
Kwota projektu: 560 €

Stowarzyszenie Ruchu Maitri przeznacza do 10% otrzymanych środków na koszty funkcjonowania biura i pozyskiwanie funduszy pomocowych.

Opis

Republika Środkowoafrykańska to jedno z najbiedniejszych państw na kontynencie. Sfinansuj zakup leków dla chorych na epilepsję w misji Bouar, wesprzesz tych, którzy znikąd indziej nie mogą oczekiwać pomocy. Epileptycy pozostają pod opieką polskich sióstr ze Zgromadzenia Służebnic Matki Dobrego Pasterza.

Pomóż ludziom, do których nie trafi inna pomoc

Beneficjenci projektu to dzieci oraz dorośli chorzy na epilepsję. Pod opieką misji, którą wspiera Maitri są 45 osoby, 7 spośród nich to dzieci, a reszta to dorośli. Do placówki trafiają po konsultacji lekarskiej w miejscowym szpitalu. Co dwa tygodnie, w poniedziałek otrzymują potrzebne lekarstwa na najbliższe dwa tygodnie. Lek, który otrzymują to Phenobarbital w dawce określonej przez miejscowego lekarza. Muszą go brać codziennie, każdego wieczoru. Beneficjenci są pod stałą kontrolą placówki misyjnej przy współpracy z miejscowym lekarzem.

Ile kosztują leki dla epileptyków z Afryki Środkowej?

Nasza misja co dwa tygodnie ma spotkania z osobami chorymi na epilepsję. Prowadzi rejestr podopiecznych. Każda z osób posiada własną dokumentację. Po potrzebne leki chodzą pieszo. Pokonują dystans nawet 10 km, co w warunkach afrykańskich jest nie lada wyczynem. Posługując się wiedzą wydawanych leków w poprzednich latach i znając cenę leku i jego zakupu na jeden rok, oszacowaliśmy koszty. Jedno opakowanie leku ma 1000 tabletek w dawce po 100 mg. Taką dawkę przyjmuje 40 osób. A zatem 40 osób po 14 tabletek, na dwa tygodnie po 2 razy w  miesiącu- daje średnio  1120 tabletek na jeden miesiąc. Zatem potrzeba 14 opakowań na cały rok. Jedno takie opakowanie kosztuje 20 000 cfa czyli 13 €. pozostałe 5 osób to dzieci do 8 roku życia. Dla dzieci potrzebuję dwóch opakowań, zatem wszystkich jest 16 opakowań na cały rok. Zakup leków dla chorych na epilepsję w misji Bouar to pomoc Afryce i jej przyszłym pokoleniom.

s. Eliza Michalak, Zgromadzenie Służebnic Matki Dobrego Pasterza

Kosztorys:

  1. Phenobarbitak 100 mg dla dorosłych- 280 000 cfa
  2. Phenobarbital 100 mg dla dzieci- 40 000 cfa

Całkowita kwota projektu 560 €