Dożywianie dzieci ze szkoły Podstawowej w Mann (06/SMADP)

Projekt: s. Małgorzata Kiedrowska – Misjonarka świecka, wspólpracuje ze Zgromadzeniem Służebnic Matki Dobrego Pasterza
Misja: Mann, Republika Centralnej Afryki
Kwota projektu: 2 670 €

Stowarzyszenie Ruchu Maitri przeznacza do 10% otrzymanych środków na koszty funkcjonowania biura i pozyskiwanie funduszy pomocowych.

Kontynuuj →

Opis

Zbierzmy środki na pomoc głodującym w Afryce! Wesprzyj dożywianie dzieci ze szkoły podstawowej w Mann w Republice Środkowoafrykańskiej. Szkoła działa przy Centrum Promocji Kobiet prowadzonym przez siostry z Polski.

Gdzie dotrze pomoc?

Od września 2016 roku przejęłam opiekę nad Centrum Promocji Kobiet w wiosce Mann. Wioska leży w regionie przygranicznym trzech państw: Republiki Środkowej Afryki, Czadu i Kamerunu co sprawia, że pokój w tym regionie jest bardzo kruchy. Grasuje tu sporo grup rebeliantów, a wszelkie działania edukacyjne, pomocowe czy duszpasterskie uwarunkowane są tym, czy któraś z grup nie zaatakowała jakiejś wioski.

Chleb dla głodujących sierot

Centrum Promocji Kobiet obejmuje opieką 100 niedożywionych dzieci z kilku okolicznych wiosek. Wśród tych dzieci są noworodki i niemowlaki, których mamy zmarły przy porodzie lub w wyniku powikłań poporodowych. Są też dzieci, które cierpią na niedożywienie z powodu biedy, niedostatecznej ilości przyjmowanych pokarmów, ubogiego w witaminy i środki i środki odżywcze menu. Pomagamy również dzieciom zarażonym wirusem HIV. Wśród moich pacjentów są również dzieci zaniedbane przez swoich rodziców. Niektóre dzieci chorują na niedożywienie, ponieważ ich mamy szybko urodziły kolejne dziecko i nie mogły kontynuować karmienia piersią dostatecznie długo. Część tych dzieci trafia do nas za późno, udaje nam się uratować ok. 80% tych dzieci. Musimy zebrać środki na pomoc głodującym w Afryce.

Uczymy i karmimy

Centrum Promocji Kobiet zostało stworzone na początku lat 80. ubiegłego stulecia i po różnych przekształceniach istnieje obecnie jako Szkoła Podstawowa. Placówka posiada również pracownię krawiecką, w której dziewczęta w ramach zajęć technicznych uczą się szydełkowania, haftowania, robienia na drutach, szycia ręcznego oraz na maszynie. Chłopcy natomiast w ramach zajęć technicznych uprawiają szkolny ogródek warzywny, a od niedawna również uczą się wypieku chleba, który do tej pory musiał być sprowadzany do wioski z sąsiedniego Kamerunu. W roku szkolnym  2016/2017 mieliśmy 214 uczniów w 6 klasach. Mamy świadomość że ok. 75% uczniów zakończy swoją edukację na poziomie podstawowym, dlatego też staramy się,  aby była ona możliwie jak najpełniejsza, tak aby dawała dzieciom nadzieję i szansę na lepsze jutro.

Kompleksowy program dożywiania

Projekt, wspierany przez Maitri, obejmuje swoją pomocą około 100 dzieci przez okres 12 miesięcy. Program dożywiania zakłada, że dziecko co 2 tygodnie przechodzi bilans zdrowia. Pozwala to kontrolować czy przyjmuje regularnie posiłki, czy są one prawidłowo przygotowane, czy dziecko jest zadbane pod względem higienicznym, czy nie wymaga konsultacji szpitalnej. Staramy się również o formację mam. Uczymy je przygotowania pełnowartościowego posiłku w sposób higieniczny, w odpowiednich do wieku i stanu zdrowia proporcjach. Po przebytym bilansie dziecko dostaje stosownie do swojego stanu zdrowia produkty potrzebne na 2 tygodnie odżywiania. Dzieci niedożywione są objęte programem profilaktyki przeciwmalarycznej i przeciw pasożytniczej.

Aby wesprzeć akcję dożywiania dla 100 dzieci przez cały rok staramy się zebrać potrzebne środki na pomoc głodującym w Afryce. Matki otrzymują porcję żywności 2 razy w miesiącu, a co dwa tygodnie odbywa się kontrola wagi dziecka. Aby zakupić miesięczną porcję żywności na dożywianie jednego dziecka potrzeba jedynie ok. 10 zł.

S. Gosia Kiedrowska, S. Eliza Michalak, Zgromadzenie Służebnic Matki Dobrego Pasterza

 

Kosztorys:

Zakup żywności na okres 6 tygodni (w ciągu roku zakupów dokonujemy ok 7 razy)

  • ryż- 134 000 FCFA
  • cukier- 35 000 FCFA
  • biszkopty- 12 000 FCFA
  • sardynki- 60 000 FCFA

Całkowita kwota projektu 2 670 €

Projekt zrealizowany – przekazana kwota 2400 €

Stowarzyszenie Ruchu Maitri przeznacza do 10% otrzymanych środków na koszty funkcjonowania biura i pozyskiwanie funduszy pomocowych.

 Dożywianie dzieci ze szkoły Podstawowej w Mann