Pomóż wyremontować szkołę w Ngaoundaye! (08/SMADP)

Projekt:  s. Renata Grzegorczyk, Zgromadzenie Służebnic Matki Dobrego Pasterza
Misja: Ngaoundaye, Republika Środkowoafrykańska
Kwota projektu: 6670 €
Numer projektu: 08/SMADP

Kontynuuj →

Opis

Pomóż w edukacji dzieci Afryki! Szkołą w Ngaoundaye prosi o Twoje wsparcie!

List od Siostry Renaty

Zwracam się z uprzejmą prośbą o dofinansowanie ogrodzenia posesji szkoły w Ngaoundaye, a także pomoc w zmodernizowaniu szkoły krawieckiej (kuchni). Prośbę swą motywuję przede wszystkim kierując się dobrem i bezpieczeństwem dzieci oraz osób powierzonych naszej opiece. Ze względu na duże koszty jakie są potrzebne na wybudowanie muru, chcielibyśmy najpierw zacząć od kilku metrów ogrodzenia w miejscu najbardziej wysuniętym w kierunku zabudowań mieszkańców. Później, stopniowo, w miarę naszych możliwości, chcemy kontynuować budowę muru. Chcielibyśmy również pomalować pomieszczenia przeznaczone na kuchnię i zaplecze kuchenne, zagrodzić wejście do tego budynku, dostosować i wyposażyć kuchnię i jadalnię, wybudować piec do wypiekania chleba. Zanim jednak wykonamy inne prace, niezbędne jest ogrodzenie posesji, zwłaszcza biorąc pod uwagę sytuację polityczną naszego kraju oraz  rebeliantów, którzy mieszkają nieopodal i systematycznie okradają ludzi.

Szkoła jedyną szansą na lepsze życie

Obecnie w szkole podstawowej przebywa około 500 dzieci (od tego roku jest także przedszkole – 42 dzieci, od 3 do 5 lat). W szkole krawieckiej zapisanych jest 28 osób.  Do Atelier (szkoły krawieckiej) zgłosiło się sporo rodziców i opiekunów 11-13-letnich dziewczynek, prosząc o przyjęcie. Pokazuje to nam, jak wielką rolę mamy tutaj do odegrania. Dla tutejszych uczennic wiedza połączona z nauką zawodu, jaką posiądą u nas, jest dla nich jedyną szansą na przygotowanie się do dorosłego i samodzielnego życia. Pomóż w edukacji dzieci Afryki!

Kuchnia polowa nie wystarczy

Z tego względu, chcielibyśmy prowadzić także zajęcia kulinarne. Kierujemy się tym, że tutejsza dieta jest bardzo uboga w witaminy i składniki odżywcze. Niedożywienie i anemia są częstą przyczyną śmierci, zwłaszcza wśród dzieci. Tutaj bardzo brakuje edukacji, podstawowej wiedzy na temat żywienia, czy higieny. To również chcemy włączyć w program naszych zajęć. Mamy wybudowane odpowiednie pomieszczenia, gdzie mogą odbywać się zajęcia kulinarne. Wymagają one tylko dostosowania do naszych potrzeb, ogrodzenia i zrobienia furtki, aby nie wchodziły tam zwierzęta, a dzieci nie grały pod oknami pomieszczeń w piłkę, brudząc je i niszcząc. Pomóż w edukacji dzieci Afryki!

Ogrodzenie odstraszy złodziei

Należy także odnowić i pomalować wszystkie pomieszczenia, zrobić furtkę na werandzie, aby zamykać je na noc, kupić trochę mebli, na nowo przykryć trawą pajot i wybetonować podłogę, gdzie można ustawić tzw. kuchnię polową (u nas to tylko trzy kamienie). Na końcu potrzebujemy wybudować piec do pieczenia chleba (jaki spotyka się u tutejszych mieszkańców).

Jednak, aby rozpocząć tego typu prace, niezbędne jest ogrodzenie posesji. Oprócz tego, że mur będzie odpowiednią ochroną przed złodziejami, zwierzętami, które bardzo brudzą oraz młodzieżą grającą na werandzie w piłkę i przez to niszczącą budynki. Przyczyni się to również do zwiększenia poczucia bezpieczeństwa naszego i naszych podopiecznych. Do tej pory, każdy człowiek z wioski może bez trudu wejść na teren szkoły. Kilkakrotnie były tez próby włamań do pomieszczeń krawieckich, dlatego musieliśmy zatrudnić drugiego stróża. Wybudowanie muru sprawi, że będzie możliwe także zrobienie placu zabaw dla dzieci, zwłaszcza, że mamy otwarty już oddział przedszkolny.  Nie możemy podjąć żadnej inwestycji zanim szkoła nie zostanie ogrodzona.

Pomóż sierotom

Szkoła podstawowa, jak i krawiecka powstała jako pomoc dla tutejszej ludności, zwłaszcza dziewcząt. Uczy się u nas dość dużo sierot i  dzieci z ubogich rodzin, które płacą tylko symboliczne kwoty, dlatego też opłata za szkołę jest niewystarczająca, aby pokryć wszystkie koszty. To sprawia, że zwracamy się o niezbędną dla nas pomoc w sfinansowaniu naszego projektu.Przy okazji, pragniemy podziękować za wszelką pomoc w dofinansowaniu nauki dla dzieci osób niewidomych, sponsorowanie ogrodzenia posesji w naszej misji (dzięki czemu czujemy się o wiele bezpieczniej, zwłaszcza, gdy dochodzą kolejne sygnały o wtargnięciu rebeliantów do naszej miejscowości). Liczymy na pozytywne rozpatrzenie naszej prośby, łącząc się w pamięci modlitewnej. Pomóż w edukacji dzieci Afryki!

s. Renata Grzegorczyk, Zgromadzenie Służebnic Matki Dobrego Pasterza, misja Ngaoundaye, Republika Środkowoafrykańska

Kosztorys projektu:

 1. cegły – 225 000 franków CFA
 2. cement – 780 000 franków CFA
 3. piasek – 200 000 franków CFA
 4. transport – 150 000 franków CFA
 5. praca – 800 000 franków CFA
 6. narzędzia (szpadle, pędzle, taczka itp.) – 150 000 franków CFA
 7. kamienie – 252 000 franków CFA
 8. meble – 300 000 franków CFA
 9. naczynia kuchenne – 100 000 franków CFA
 10. wapno, farby, koloranty – 200 000 franków CFA
 11. gwoździe, zawiasy itp. –  190 000 franków CFA
 12. deski – 80 000 franków CFA
 13. druty nr 8 – 80 000 franków CFA
 14. druty nr 6 – 60 000 franków CFA
 15. gravier – 180 000 franków CFA
 16. benzyna – 15 000 franków CFA
 17. druty L – 16 000 franków CFA
 18. druty kwadratowe – 9 000 franków CFA
 19. sznurek do związywania – 13 000 franków CFA

Podsumowanie w miejscowej walucie – 3 900 000 franków CFA

Całkowity koszt projektu: 6670 €

Numer projektu: 08/SMADP

Przekazana kwota: 3 500 €

Stowarzyszenie Ruchu Maitri przeznacza do 10% otrzymanych środków na koszty funkcjonowania biura i pozyskiwanie funduszy pomocowych.